Afghanistan Analysts Network – English

AAN in the Media

Čo dovolí Taliban afganským ženám?

< 1 min

Pravda, 18 November 2021

Quotes from AAN’s Thomas Ruttig in this analysis of the Slovak daily, among other international experts, on the Taleban’s behaviour vis-à-vis women:

“V tomto prípade nie je jasné, či s tým má niečo spoločné Taliban, prípadne ľudia, ktorí sa k nemu hlásia. Môžu za tým byť kriminálnici. Je preto zložité dať tieto vraždy do nejakého kontextu správ o skutočných či možných násilnostiach, ktorých sa Taliban dopúšťa,“ reagoval pre Pravdu Thomas Ruttig z organizácie Afghanistan Analysts Network. (…)

Podľa Ruttiga stále nie je celkom jasné, ako sa k právam žien Taliban postaví. “Zatiaľ jednoznačne hnutie nepovedalo, ako bude riešiť niektoré otázky. Napríklad všeobecne nezakázalo chodiť dievčatám do školy,“ uviedol expert.  (…)

Ruttig si myslí, že istej spolupráci s Talibanom sa medzinárodné spoločenstvo nevyhne. Najmä v situácii, keď krajinu ťažia ekonomické problémy a OSN varuje pred hladomorom. “Zahraničie a mimovládne organizácie by mali spolupracovať s Talibanom pri riešení otázok vzdelávania, zdravotníctva a humanitárnej situácie. Zatiaľ by to však neznamenalo jeho diplomatické uznanie,“ vysvetlil Ruttig.