Afghanistan Analysts Network – English

AAN in the Media

Afganistan.Powyborczy kryzys zażegnany

< 1 min

PAP/Gazeta Wyborcza (Poland), 13 July 2014

AAN’s Thomas Ruttig is quoted in this election-related article:

“Wszyscy w Afganistanie odetchnęli z ulgą. Udało się uniknąć konfliktu, który zaczął się przeradzać w groźną konfrontację – mówi PAP Thomas Ruttig, współdyrektor szanowanego kabulskiego ośrodka analitycznego Afganistan Analysts Network. – W obecnej sytuacji Afganistanu kompromis, nawet wymuszony przez obcych, jest najlepszym rozwiązaniem”.

[…] “Wtedy Amerykanie pozostawili jeszcze więcej pola do manewru samym Afgańczykom. Dzisiaj nie mogli już sobie na to pozwolić. Do końca roku i wycofania zachodnich wojsk pozostaje coraz mniej czasu, a Amerykanie wciąż nie mają podpisanej z Afgańczykami umowy o pozostawieniu w Afganistanie pod 2014 r. wojennych baz i 10 tys. żołnierzy – mówi PAP Thomas Ruttig. – Kerry złożył Afgańczykom propozycję nie do odrzucenia. Afganistan wciąż w ponad 90 proc. utrzymuje się z zachodniej pomocy. Żaden kabulski rząd nie przetrwa bez tych pieniędzy, a Amerykanie zapowiedzieli przecież, że jeśli nie uda im się podpisać z Afgańczykami umowy o dalszej współpracy wojskowej i będą musieli wycofać pod Hindukuszu wszystkie wojska, Afganistan nie będzie mógł też liczyć na jakąkolwiek dalszą pomoc finansową z Zachodu”.

[…] “To najlepsze dla Afganistanu rozwiązanie i dobrze, że Abdullahowi i Ghaniemu nie pozostawiono w tej kwestii wyboru – uważa Thomas Ruttig. – Zasada, głosząca, że zwycięzca wyborów bierze wszystko, w Afganistanie mogłaby tylko zaognić sytuację i zamiast pomóc, zaszkodzić temu krajowi”.