Afghanistan Analysts Network – English

AAN in the Media

Afganistan. Polityczna awantura zamiast triumfu demokracji

< 1 min

PAP/Gazeta Wyborcza (Poland), 8 July 2014

Extensive quotes by AAN’s Kate Clark:

“Jeszcze w poniedziałek wydawało się, że oba obozy są bliskie porozumienia, które miało polegać na sprawdzeniu głosów w ponad 7 tys. lokali wyborczych, a Abdullah zapowiadał, że jeśli przekona się do uczciwości wyborów, uzna ich wyniki” – mówi PAP Kate Clark, z analitycznego ośrodka Afghanistan Analysts Network z Kabulu. – “We wtorek wszystkie uzgodnienia zostały zerwane, a Abdullah na wiecu w Kabulu ogłosił się zwycięzcą wyborów”. Według Kate Clark powyborcza awantura przybiera coraz niebezpieczniejszy wymiar.

(…) “Przedłużający się spór o władzę grozi, że przerodzi się w konflikt etniczny i regionalny, choć dziś obaj rywale sprawiają wrażanie, że za wszelką cenę pragną uniknąć przemocy” – mówi Kate Clark. – “Jednocześnie trudno dziś dostrzec przestrzeń do kompromisu między Abdullahem i Ghanim. Ich rywalizacja o władzę ze sporu technicznego i prawnego przerodziła się w konflikt polityczny o bardzo poważnych i trudnych do przewidzenia skutkach”.

(…) “Tegoroczne wybory były uczciwsze niż te z 2009 r. roku, ale Kerry’ego czeka wcale nie łatwiejsze zadanie” – uważa Kate Clark.