Afghanistan Analysts Network – Dari Pashto

جګړه او سوله / جنگ و صلح

افغان ها چگونه به جنگ سوریه کشانده میشوند؟

کریستوف رویتر 6 دقیقې

کارت دریافت شده هویت از جسد یک افغان ناشناس که هفته گذشته در حلب کشته شده بود، دارای شماره مسلسل، عکس و تصویری از زیارت سیده زینب نزدیک دمشق بوده که از طرف مقامات زیارت صادر شده،اما نام شخص در آن وجود ندارد. قسمت بالایی سمت راست کارت دارای نشان قطعه شورشی (ابو عماره) است که جنگجویانش این افغان را در میدان نبرد کشته اند. آنها این تصاویر را در شبکه اجتماعی یوتیوب منتشر کرده اند.

کارت هویت زیارت سیده زینبکارت دریافت شده هویت از جسد یک افغان ناشناس که هفته گذشته در حلب کشته شده بود، دارای شماره مسلسل، عکس و تصویری از زیارت سیده زینب نزدیک دمشق بوده که از طرف مقامات زیارت صادر شده،اما نام شخص در آن وجود ندارد.

آیا افغانها در سوریه می جنگند؟درجریان چند ماه گذشته  رسانه های بین المللی چندگزارش از تلاش دولت ایران برای سربازگیری میان هزاره های افغان مقیم ایران به پشتیانی از نیروی بشاراسدمنتشر کردند.  هرچند شواهدیکه نشاندهنده حضور افغان ها در جنگ سوریه باشد، تاکنون بدست نیامده، اماکرستوف روتر، همکار قلمی مجله سیاسی جرمنی (دیر شپیگل) به شواهدی دست یافته که نشان میدهدیک مرد هزاره افغان و یک گروه از افغان ها درحمایت از رژیم اسد در شهر حلب ( سوریه) حضور دارند. در حدود یک هفته قبل مردی که توسط شورشیان ضد رژیم اسد کشته شده بود،تصاویرو نوار ویدیویی با خود داشت که بیانگر هویت و داستان سفر وی از ایران و لبنان به میدان جنگ در سوریه میباشد.

  در جوزای ۱۳۹۳، وال ستریت ژورنال (روزنامه امریکایی) گزارشی رانشر نمود

که بیانگر تلاشهای ایران برای جلب و جذب شیعه های افغان به حمایت و مبارزه درکناررژیم اسد بود. گزارش روزنامه که به استناد گفته های مقامات افغان و غرب تهیه شده،حاکیست که ایران دربدل پرداخت ماهانه۵۰۰ دالر و مجوز اقامت، هزاران افغان مهاجر را برای جنگ علیه مخالفین رژیم اسداستخدام نموده است. به اساس این گزارش، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران وظیفه جذب و آموزش ملیشه های شیعه برای جنگ در سوریه را بعهده دارد. همچنان مقاله فرانس ۲۴،

تصاویری از مراسم تشییع جنازه کشته شدگان شیعه افغان درشهر های ایران-از قم تا مش اصفهان نشر نموده که این کشته شدگان، براساس گزارش ها، افرادی بودند که در جنگ سوریه تحت فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران سهم داشتند. (۱)

ویلیم گرمند، خبرنگار آلمانی، با یک جوان داوطلب هزاره در کابل صحبت کرده که آمادگیش را برای پیوستن به “فراخوان یک دیپلومات ایرانی در کابل، که با استفاده از انگیزه های مذهبی و پاداشهای مالی برای متقاعد ساختن جوانان شیعه جهت پیوستن به جنگ سوریه، به شکل مخفیانه فعالیت میکند”، نشان داده است (اینجارا بخوانید).ت.

این مساله میتواند یک تصویر کلی از بسیج نظامی شیعه ها به نفع رژیم اسد در منطقه باشد. مقدار کافی سلاح ومهمات و حتی لوازم اضافی برای نیروی هوایی سوریه ازجانب روسیه و ایران پیوسته فراهم بوده، اما آنچه نیروی نظامی بشار اسد را تا سال ۲۰۱۳  به چالش عمده مواجه می ساخت، کمبود نیرو نظامی بود.

نیروی نظامی رژیم، عمدتاً متکی به مبارزین اقلیت علوی- فرقه بزرگ شیعه است که خانواده حاکم نیز بدان متعلق بوده و وفادار به رژیم میباشد. این در حالیست که اکثریت سُنی(۷۰درصد جمعیت) غالباً در بخش نظامی حضورندارند و یاهم پناهنده شده اند. علاوه بر این، جوانان سایر اقلیت ها بخصوص اقلیت های دروز و کردهادر اغلب موارد، به اساس بخشی از توافق میان بزرگان محل و رژیم اسد، از ایفای وظیفه نظامی در بدل عدم حمایت از مخالفین، معاف هستند. بنا بر این علوی ها بیشترین تلفات را متحمل میشوند.این تلفات براساس برخی ارزیابی های مسلکی، بیش از ۱۰۰۰۰ و شاید هم در حدود ۲۰ الی ۳۰۰۰۰ حدس زده می شود. تعداد زیادی از باشنده گان روستاها و شهر ها  درمناطق علوی نشین به نویسنده اذعان داشته اند که صدها جوان شان را در جنگ سوریه از دست داده اند.

برای تقویت نیروی بشری رژیم اسد،جنگجویان بیرونی نیزدعوت شده اند. بعلاوه حضور اعضای خوب آموزش دیده حزب الله (لبنان) که از بهار ۲۰۱۲ داخل سوریه شده اند، ایرانی ها هم به میدان جنگ پیوسته و عمدتاً نقش آموزش رابرعهده دارند. ملیشه های بدنام گروه چریکی عصائب اهل الحق(گروه عراقی) که از سراسر عراق جذب گردیده ومتهم به کشتاردسته جمعی مردم ملکی در منطقه شمال غربی قلمون (عراق) دراوایل سال ۲۰۱۴میباشد، نیز در سوریه حضور دارند و حتی حدود ۱۶۰ تا ۲۰۰ جنگجوی یمنی بطور موقت در سال ۲۰۱۳به سوریه آورده شده اند. کلیه این جنگجویان روی یک اصل جمع شده اند و آن شیعه بودن است که معتقداند ماموریت رسمی دارند تااز زیارت های مقدس شیعه در سوریه محافظت کنند، مانند زیارت سیده زینب،نواده پیامبر اسلام در جنوب دمشق که در محوطه آن یک مسجد بزرگ نیز وجود دارد. کارشناسان گویش شناسی مربوط به گروه های شورشی، در جریان استماع مکالمات مخابراتی نیروی های رژیم  در اوایل ۲۰۱۳در حومه دمشق و بعداً در حلب،دریافتند که بیشتر آنها به لهجه عراقی و فارسی حرف میزنند.

همچنان این احتمال نیزوجود دارد که شیعه های افغان برای پیوستن به جنگ سوریه مراجعه کرده باشند. گزارش روزنامه وال ستریت ژورنال، جزئیاتی در مورداین جلب و جذب ارایه نموده، اما فاقد شواهدی است که حاکی از حضور جنگجویان افغان در سوریه باشد. معلومات دیگر در باره تعداد جنگجویان افغان در سوریه نیز در دست نیست و نه هم دولت سوریه در باره حضور جنگجویان اطلاعات منتشر کرده است. به اساس گزارش منابعی در داخل رژیم سوریه، هدف این است که حضور جنگجویان افغان پنهان بماند. و دلیل آن هم شاید این باشد که تصور میشود رژیم اسد از نظر افراد نظامی متکی به نیروهای خارجی بوده و در صورت عدم حمایت آنها در جنگ شکست خواهد خورد.

       (در مقابل، اظهاراتی نیز وجود دارد که حاکی از حضور جنگجویان حزب الله (اینجارا بخوانید

.(و نیز حمایت رهبری ایران ازسوریه است (اینجارابخوانید

حدود ۲۰۰۰ پناهنده افغان عمدتاًهزاره، از زمان آغاز جنگ در سال۲۰۱۱، بشکل غیر قانونی (بدون اسناد حکومتی)  در سوریه زندگی مینمایند. اکثریت ایشان در تلاش رفتن به ترکیه و غرب بوده و بیشتر شان در اطراف و داخل پایتخت (دمشق) مسکن گزین میباشند، در حالیکه برخی دیگر خواهان اقامت در حومه زیارت سیده زینب هستند. ا

احمد شجاع نویسنده افغان، به استناد نامه ییکه از طرف مهاجرین افغان از سوریه مواصلت کرده، میگوید:«زمانیکه خشونت در اطراف زیارت سیده  زینب در دمشق گسترش یافت،آنها درماه اسد ۱۳۹۱ به زور از ساحه بیرون رانده شدند…از آن به بعد پناهنده گان افغان دریک خانه امن در مکشیفت در شرایط ناگوار زندگی داشتند.» فرستنده نامه همچنان از گرفتاری مهاجرین افغان که از مسیر دمشق و حلب به سوی ترکیه میرفتند، یادآوری کرده است. در یک مقاله افغانی گزارش شده که افغان های مهاجربه علت عدم پرداخت کرایه، به زور توسط گروه های نظامی از خانه های شان  بیرون رانده شده وگزارشهایی نیز ازتجاوز و اختطاف آنها منتشر شده است.

وزارت خارجه افغانستان در سال  ۱۳۹۲ کشته شدن افغانهای مهاجر در سوریه را تایید نمود، اما گفت که این امر به خشونتها در آن کشور ربطی نه دارد. هیچ پژوهشگری تاکنون سندی مبنی بر اینکه گویا ایران در قسمت جلب و جذب هزاره های فقیر در کابل و ایران برای جنگ سوریه  اقدام نموده باشد، ارایه نه کرده است.

صحنه، فلمبرداری شده از کوه های شمال سوریه در اوآخر بهار

درماه جوزای ۱۳۹۳ یک قطعه نظامی شورشیان (ابو عماره)جوانی را که گمان میبردند افغان باشد، در منطقه راموسه در غرب حلب (خیلی دور از زیارتهای شیعه ها) کشتند. در نتیجه تماس های متداوم طی سه سال گذشته با فعالین ملکی و گروه های شورشی در کلیه بخشهای شمالی سوریه، نویسنده و منابع محلی وی معلوماتی از چگونگی کشته شدن این جوان بدست گروه های شورشی، بدست آوردند. مرد کشته شده به جز ازکارت هویت عکس دار ولی بدون نام، یک شماره نه رقمی ثبت و عکسی از زیارت سیده زینب که به گمان غالب از طرف مقامات زیارت صادر گردیده،دیگر هیچ سندی باخود نداشت. از جسد او همچنان یک تیلفون همراه (موبایل) با دو میموری کارت اضافی که حاوی ویدیو کلیپ های متعدد و تصاویر بود، دریافت گردید. در جوزای ۱۳۹۳،اعضای گروه شورشی ویدیو کلیپ های یافت شده را در یوتیوب منتشر ساخت.

ویدیو کلیپ های نشر شده حاوی فلمبرداری از کوه های شمالی سوریه ( در اوآخر بهار) وتصاویری از مرد کشته شده بود. لهجه و روش تکلم به زبان دری هزاره گی بیانگر هویت گروه قومی (هزاره)  در افغانستان و یاهم خارج از افغانستان بودکه در کلیپ ویدیویی با دوستانش به همین لهجه سرگرم صحبت میباشد. بر اساس تصاویر دریافت شده از تیلفون همراه، او برای رسیدن به جبهات جنگ ، البته که ابتدا مدتی را در ایران سپری نموده و بعداً با یک طیاره مسافربری داخل بیروت (لبنان) و از آنجا وارد سوریه گردیده است. این جوان افغان در دمشق همراه با سایر جوانانی که در رده مبارزین خارجی شامل میشدند، قبل از عزیمت به خط اول جنگ درشمال، به مراسمی در زیارت سیده زینب شرکت نموده بود. چنانچه در ویدیو کلیپ اظهار داشته،او عضو یک گروه ۲۸ نفری بوده که عملیات شان به موفقیت نیانجامیده و پنچ همراه شان را از دست داده اند. همین جوان در کلیپ دیگر درکنار تانک، توپخانه و ماشیندار مربوط  به نیروهای نظامی سوریه دیده میشود.

براساس ی تصاویر دریافت شده توسط شورشیان سوریه، این مرد  قبل از سفر مرگبار به میدان جنگ، از مشوق ها و انگیزه های مادی مستفید شده نظیر سپری کردن روزها در کنارساحل لاذقیه(شهر بندری در شمال غرب سوریه)، کوه های سبز(درمناطق علوی نشین) در مرکزو اطراف ساحل که در آنجا صحبت و شوخی با سایر افغان ها داشته است. بعد از تفریح وسیاحت، این جوان افغان به میدان جنگ (درشهر حلب) فرستاده شده که در همان جا در جریان درگیری کشته شده است.

بر اساس گفته رهبر قطعه ابو عماره، جوان هزاره عضو گروه ده نفری جنگجویان بود. سرکرده قطعه ابو عماره افزود: “ما این ها را از روی محاوره مخابراتی شناسایی نمودیم که تا آنجاییکه به ما معلوم شد، به لهجه یی از فارسی صحبت مینمودند. این مرد تفنگچه رایفل با خود داشت که احتمالاً همه شان اعضای یک گروه تیر اندازان نشانزن بودند. ازمدارک یافت شده اما واضح نگردید که چی کسی و در کجا این جوان را جذب کرده است.

(۱) این بار اول نیست که افغان ها در ایران به جنگ کشانیده میشوند. بر اساس یافته های کیت کلارک از شبکه تحلیلگران افغانستان، تعدادی از افغانها در سالهای۱۹۸۰در جنگ ایران علیه عراق حضورداشتند. یک فرمانده مجاهدین به خانم کلارک گفته است که چگونه برای گرفتن اسلحه علیه شوروی در افغانستان،به ایران میرفت.او برای اشتراک در درگیری های شدید  شبه جزیره فاو، خونینترین صحنه جنگ ایران و عراق، و نیز به کردستان فرستاده شده است.

لیکوالان:

کریستوف رویتر

نور د دې لیکوال څخه