Afghanistan Analysts Network – Dari Pashto

د راپورونو ګڼه / دوسیه ها

مجموعه گزارشهای شبکه تحلیلگران افغانستان در پیوند به ظهور، فعالیت ها و چالش های گروه داعش در افغانستان

AAN Team 2 دقیقې

 

حمله ی تروریستی ۹ اسد ۱۳۹۶بر سفارت عراق در کابل باری دیگرتوجه را به حضور و فعالیت گروه محلی داعش در افغانستان جلب نمود. گروه داعش در افغانستان تلفات سنگینی را متقبل شده و تا حالا سه رهبراین گروه در حملات هوایی توسط نیرو های ائتلاف بین المللی از بین رفته اند. هر چند داعش نتوانسته حضورخویش را  در افغانستان گسترش دهد اما توانسته حضورو فعالیت خویش را بیشتردر مناطق دور افتاده مشرقی حفظ کند. در این مجموعه ی از گزارش های پژوهشی، شبکه تحلیل گران افغانستان به ظهور و فعالیت داعش و چالش های فراروی این گروه پرداخته شده است.

داعش در افغانستان در آغازبا بیعت قومندانان ناراضی- سلفی- طالبان با دولت اسلامی  در سال ۱۳۹۳سربرآورد. این قومندانان که در پنچ الی شش ولایت حضور داشتند حرکتی را با شعار ایجاد دولت اسلامی آغاز کردند. حرکتی که  تهدید برای طالبان محسوب می شد و باعث شد که بیشتر این قومندانان توسط طالبان کشته شوند. بدون تردید هدف طالبان ممانعت از شکلگیری جریانِی بود که می توانست در میدان جنگِ که طالبان بر آن حاکم اند پایگاه ایجاد کند و در عین زمان با طالبان در رقابت باشد.

گروه موسوم به داعش در افغانستان با اظهارات مکرر مبنی بر بیعت  این گروه محلی با دولت اسلامی در شهر رقه (سوریه) ابراز وجود کرد. هر چند در آغاز این اظهارات و بیعت توجه دولت اسلامی را جلب نکرد ولی سرانجام یکی از رهبران شاخه ی محلی داعش در ننگرهار توانست موقف رسمی رهبری شاخه داعش در خراسان را تصاحب کند.

داعش در افغانستان در جریان بیش از دو سال از حضور خویش در این کشور با حملات شدید نیروهای نظامی افغان و امریکایی  مواجه بوده است که به عنوان مثال می توان به پرتاب بزرگترین بم موسوم به “مادر بم ها” در حمل ۱۳۹۶اشاره کرد. گروه شاخه خراسان داعش با اختلاف های درونی میان جنگجویان رادیکال تر آسیای میانه وسردسته های قدرتمند جنگجویان پاکستانی نیز مواجه می باشد. شاخه دولت اسلامی خراسان به رغم چالش هایکه با آن مواجه است توانسته به حضور خود ادامه بدهد و افرادی از ولایات افغانستان و همچنین از پاکستان برای ملحق شدن به این گروه  به ننگرهار سفر می کنند. هر چند شاخه خراسان گروه داعش در حفاظت از رهبران خود ناکام بوده  ولی توانسته  ثابت نماید که با داشتن جنگجویان متعدد توان انجام حملات تروریستی شهری را دارد.

در این مجموعه ی از گزارش ها، شبکه تحلیل گران افغانستان  به ظهور و فعالیت های داعش در افغانستان به خصوص در ننگرهار و حملات بر داعش و نتایج این حملات بر گروه داعش پرداخته است

مجموعه گزارش های شبکه تحلیل گران افغانستان در مورد داعش به زبان انگلیسی در اینجا قابل دسترس است.

لیکوالان: